З 1 липня ми розпочинаємо підбивати підсумки по інвестиційних портфелях наших клієнтів за 2-й квартал. Наводжу середню дохідність в залежності від типу портфеля:

 • Агресивний +15,72 %.
 • Помірний +15,18 %.
 • Консервативний +7,46 %.

Причому мінімальна дохідність +7,46 % була в консервативному портфелі, розробленому для отримання поточного доходу від інвестицій, а максимальна +16,56 % – з агресивним ризиком. Реальна дохідність на тривалому проміжку часу, звичайно, буде меншою. Тому не варто оцінювати довгострокові прибутки лише за результатами одного кварталу. 

Також варто відзначити, що другий квартал прийшовся якраз на відновлення фондових ринків після обвалу, спричиненого коронавірусом. Результати клієнтських портфелів підтверджують, що не варто продавати активи, як тільки ринки пішли вниз. Більше того, якщо дозволяє горизонт та є вільні кошти, можна докуповувати активи, які стали дешевшими.

Результати окремих фондів

Як я писав вище, другий квартал – період відновлення фондових ринків після кризи, спричиненої COVID-19, тому всі без винятку активи в портфелях наших клієнтів показали позитивні результати. 

Сумарно наші клієнти інвестують в понад 20 різновидів як взаємних, так і ETF-фондів, тому наведу коротку статистику по основним з них.

Фонди облігацій:

 • iShares Core US Aggregate Bond ETF +2,89 %
 • PIMCO Global Bond Fund +3,66 %
 • PIMCO US High Yield Bond +9,73 %
 • BlackRock Asian Tiger Bond +8,93 %
 • iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF +16,29 %

Фонди акцій:

 • iShares Core S&P 500 ETF +22,7 %
 • Schroder International Asian Opportunities +18,39 %
 • MFS European Value +20,32 %
 • Vanguard High Dividend Yield ETF +15,78 %
 • iShares Global Healthcare ETF +17,15 %
 • Schroder Global Smaller Companies +26,68 %
 • Morgan Stanley Global Opportunity Fund +34,80 %

Фонди нерухомості:

 • Vanguard Real Estate ETF +20,33 %
 • Janus Henderson Horizon Global Property +15,29 %

Серед облігацій очікувано найменшу дохідність показав низько ризикований та широко диверсифікований ETF-фонд облігацій США інвестиційного рівня +2,89 % (iShares Core US Aggregate Bond ETF), а відповідно, найвищу – більш ризикований ETF-фонд облігацій ринків, що розвиваються +16,29 % (iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond).

Серед акцій найменшу дохідність показав дивідендний ETF-фонд акцій США Vanguard High Dividend Yield +15,78 %, а найвищу – взаємний фонд відбірних глобальних акцій Morgan Stanley Global Opportunity +34,80 %.

Як термін інвестування впливає на портфель

У нас є два клієнти, які інвестують однакову суму та мають однакове відношення до ризику, проте в них відрізняється горизонт інвестування: в одного – 5 років, а в іншого – 20 років. Дохідності їх портфелів за другий квартал 2020 року були близькими: в інвестора з горизонтом 5 років дохідність склала +16,28 %, а з горизонтом 20 років – +16,56 %. Проте за перше півріччя ці показники значно відрізняються: в інвестора з горизонтом 5 років дохідність за півроку склала +0,8 %, а з горизонтом 20 років – -5,92 %.

Чим зумовлена така різниця? 

По-перше, із зменшенням горизонту інвестування ми рекомендуємо додавати в портфель більше цінних паперів з фіксованою дохідністю (облігацій). У клієнта, який інвестує на термін 5 років, частка облігацій в портфелі складає 40 %, а з 20-річним горизонтом – 20 %. Під час корекцій та криз на фондових ринках облігації, як правило, менше втрачають в дохідності та швидше відновлюються. Проте на тривалих проміжках часу вони знижують потенційну дохідність портфеля. 

По-друге, на коротких термінах інвестування краще віддавати перевагу акціям розвинутих країн. Вони мають меншу волатильність, а тому менш ризиковані в порівнянні з акціями країн, що розвиваються. В портфелі клієнта, який інвестує на 5 років, частка країн, що розвиваються, менш як 5 %, а в клієнта, який інвестує на 20 років, – понад 10 %. 

По-третє, якщо термін інвестування становить понад 10 років, ми рекомендуємо додавати в портфель активи, які можуть принести додаткову довгострокову вигоду інвестору. Наприклад, акції компаній з малою капіталізацією, недооцінені акції тощо. В інвестора з терміном інвестування 5 років таких активів немає, оскільки на коротких проміжках часу вони збільшують волатильність портфеля і можуть дати більшу “просадку” під час корекцій та криз на фондових ринках. В інвестора з терміном інвестування 20 років в портфелі є фонд недооцінених компаній Європи з часткою 15 %. На коротких проміжках часу – наприклад, квартал – цей фонд може демонструвати негативні результати, проте в довгостроковій перспективі ми очікуємо отримати прибавку в доходах інвестора.

Таким чином, портфель клієнта, який інвестує на 5 років, більш стійкий до корекцій та криз в порівнянні з тим, що інвестує на 20 років. Проте потенціал отримати більшу дохідність є саме в останнього. І це не дивно, оскільки короткий інвестиційний горизонт передбачає менші ризики, а основна задача портфеля – це досягнення цілей інвестора, а не гонитва за високими доходами. З наближенням до кінця терміну інвестування ми будемо радити клієнту збільшувати частку активів з меншими ризиками та інструментів з фіксованою дохідністю, а також додавати фонди грошових еквівалентів. 

Наша філософія інвестування

В Capital System Group ми орієнтуємось на довгострокові інвестиції з використанням переважно індексних фондів (ETF та взаємних фондів) для створення глобально диверсифікованих портфелів.

Ми вважаємо, що диверсифікація – найкраще рішення для зниження ризику інвестиційного портфеля. Тому віддаємо перевагу широкому інвестуванню в бажані класи активів переважно через індексні фонди з низькими витратами.

Також ми вважаємо, що кожен інвестор унікальний. Він унікальний не тільки своїми фінансовими цілями, яких прагне досягти через інвестування, а й розміром свого капіталу, віком, професією, фазою життя, освітою, горизонтом інвестування, ставленням до ризику тощо. 

Тому такому інвестору потрібен унікальний портфель, який буде найбільше відповідати його профілю та цілям. Наша мета полягає в тому, щоб створити такий портфель, і щоб він добре функціонував за будь-яких ринкових умов.

Отримати консультацію по інвестиціях або залишити заявку на розробку свого індивідуального портфеля можна тут.

Фото на обкладинці: Markus Spiske on Unsplash.

  Підписуйтесь на наші розсилки

  В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


  Recommended Posts