Пенсійна реформа в Україні, хоч і неквапливо, але просувається вперед. Зміни які вона принесе торкнуться кожного українця, нас з вами. Що означає для кожного із нас пенсійна реформа? З яких джерел ми будемо отримувати виплати в майбутньому? Хто має попіклуватись про наше пенсійне забезпечення? Та за допомогою яких фінансових інструментів можна створити собі накопичення? Спробуємо розібратись в цій статті!

Тезово про пенсійну реформу і те, з яких джерел ми можемо отримувати виплати в майбутньому

Джерела отримання пенсійних виплат:

 • Пенсійний фонд України (при постійній сплаті єдиного соціального внеску). Те, що діє зараз.

Є певні критерії вимог до віку, стажу та інших параметрів, щоб можна було отримувати пенсійні виплати.

Доходи Пенсійного фонду формуються за рахунок єдиного соціального внеску (ЄСВ). В Україні офіційно працюють 16 млн. чоловік, але, за інформацією Мінсоцполітики, тільки 10 млн. з них сплачують єдиний соціальний внесок. У тому числі нерівне співвідношення кількості пенсіонерів і платників ЄСВ призводить до невисоких пенсій і збільшення дефіциту Пенсійного фонду.

Це “загальна кишеня” для всіх українців. У ній немає конкретно накопичених грошей конкретного українця. Є тільки облік того, скільки грошей надійшло від українця. Крім цього, ті надходження, що отримує Пенсійний фонд зараз від працюючих українців, виплачуються чинним пенсіонерам. Є така ситуація, коли надходжень менше, ніж потрібно для виплат, – тоді Пенсійний фонд “позичає” у держави.

Ще одне… В принципі, не має значення, скільки зараз ви офіційно заробляєте, які відрахування ЄСВ робите як фізична особа-підприємець чи просто фізична особа та який стаж маєте. Це все не є гарантією того, що ви будете забезпечені на пенсії з виплат від Пенсійного фонду.

Навіть якщо ви зараз отримуєте чи планується, що будете отримувати, хорошу пенсію (скажімо, як депутат або суддя), це зовсім не означає, що коли в Пенсійному фонді не буде вистачати коштів для виплат, а в державі їх не буде також, то вашу хорошу пенсію не “поріжуть”, оскільки держава не може виплачувати одним і зовсім не виплатити іншим. Але це вже крайні приклади з метою розвіяння деяких міфів.

Для того щоб змінити цю ситуацію, було запроваджено пенсійну реформу. Про її суть трохи нижче.

 • Накопичувальний пенсійний рахунок (особистий рахунок кожного українця). Те, що планують ввести в дію з 01.01.2019 р.

Є певні критерії віку та інших параметрів, щоб можна було отримувати пенсійні виплати з накопичувального рахунку паралельно з виплатами з Пенсійного фонду.

Якщо введуть указаний варіант, то це буде індивідуальний рахунок конкретного українця, яким прямо або побічно буде управляти або до якого буде мати відношення, скоріше за все, держава.

У РФ такі рахунки вже існують декілька років, але в 2014 році влада “позичила” на невизначений час гроші громадян з таких рахунків через те, що країні дуже потрібні зараз ці гроші. Про будь-які відсотки за користування грошима громадян та терміни повернення інформації не було.

Є певні критерії періоду накопичень, сум, які можна відкладати, та інших параметрів, щоб можна було отримувати пенсійні виплати НЕЗАЛЕЖНО від того, коли ви почнете отримувати виплати з Пенсійного фонду та накопичувального пенсійного рахунку, або ж взагалі – чи будете отримувати такі виплати.

Це гроші конкретного українця, розміщені в конкретному фінансовому інструменті(ах).

Ви знаєте або можете дізнатися, скільки грошей накопичено, яка прибутковість, які ризики, і ви знаєте конкретний, хоч би і прогнозований результат, від якого залежить ваш рівень життя.

Це ваша індивідуальна незалежна пенсія, яку ви формуєте самостійно та за допомогою фахівців.

Фінансові інструменти, за допомогою яких можна робити недержавні пенсійні накопичення:

 • Недержавні пенсійні фонди (НПФ);
 • Банки (в 2003 році та кілька років по тому це було актуально);
 • Компанії з довгострокового страхування життя (так звані “лайфові страхові компанії”)

та інші джерела на ваш розсуд.

Суть пенсійної реформи: досягти того, щоб у кожного українця дохід на пенсії був з двох, а краще – з трьох джерел

За такої моделі українці повинні отримувати вищі пенсії (тому що Пенсійний фонд буде більш “розвантажений”, а українці не будуть залежні від одного пенсійного фонду та в деяких випадках зможуть самі впливати на розмір накопичень), крім того, сама пенсійна система буде приведена до моделі держав, в яких це було зроблено раніше.

В середньому, з 2014 року позитивний результат довгострокових накопичень в Україні (незалежно від валюти) пов’язаний з такими особливостями:

 1. Інфляція гривні (точніше, абсолютна непередбачуваність розміру інфляції) і нестабільність курсу валют.
 2. Політичні та економічні ризики.
 3. Війна, що триває, та подібні ризики – беручи до уваги політичну та економічну ситуацію.
 4. Куди інвестують в Україні банки, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди.
 5. Розмір доходу від інвестицій.

Давайте розглянемо список доступних для українців фінансових інструментів для довгострокових накопичень, створення індивідуальної незалежної пенсії, для навчання дітей у ВНЗ, накопичень у вигляді стартового капіталу для себе й спадкоємців.

У списку – не спекулятивні інструменти та ті, які дозволені чинним законодавством в Україні.

Деякі інструменти з цього списку слабоефективні або схильні до ризиків з 2009/2010/2014 р., деякі – неліквідні (тобто їх не можна швидко «перетворити» на гроші) або мають свої особливості (зокрема, термін накопичення, порядок припинення накопичень, внесення сум для накопичень тощо).

Відносно таких “способів накопичення” або “коштів додаткової пенсії”, як покупка золота (монети, злитки, коштовності), здача в оренду комерційної, житлової нерухомості, створення бізнесу, роялті та інших видів пасивного доходу – хоча такі способи поширені в Україні та більш зрозумілі людям, в той же час, вони не є інструментом для довгострокових накопичень – зокрема, тому, що їх важко швидко «перетворити» на гроші за адекватною вартістю у разі термінової необхідності.

Кожен з інструментів в списку – це добре доповнення один одного, але обов’язково потрібно дивитися на ситуацію: де і за яких умов відбуваються накопичення.

Фінансові інструменти доступні для громадян України

1. Депозит в банку (локація банку і “робота грошей” – в Україні).

Варто зазначити, що за своєю суттю депозит в банку не підходить для довгострокових накопичень, оскільки це більше інструмент для поточних заощаджень, резерву. Так би мовити, тримати резервний кеш не весь в сейфі та зробити такий кеш “робочим” в тому числі для того, щоб компенсувати інфляцію.

Беручи до уваги, що ставки по депозитах стабільно знижуються і не покривають інфляцію, а також те, що банківська система змінюється і стає більш регульованою, депозит підходить тільки для резерву з можливістю трохи зменшити вплив інфляції на ці гроші.

2. Програми довгострокового (або як ще називають – накопичувального) страхування життя (локація страхової компанії і “робота грошей” – в Україні).

3. Програми в недержавних пенсійних фондах (локація фондів і “робота грошей” – в Україні)

4. Інвестування в міжнародні пайові інвестиційні фонди через продукти unit-linked (локація та “робота грошей” – за межами України, по всьому світу).

У кожного з цих інструментів є «плюси» та «мінуси», певні особливості, в той же час про одне не можна забувати: ці накопичення не на 1-5 років, а на значно довший термін – 10-25-30 і більше років.

 • Для часу життя, коли ви будете менше працювати (в різних сенсах цього слова, в залежності від ситуації), але будете хотіти, швидше за все, щоб рівень життя залишався таким, до якого Ви звикли зараз, або ставав вищим.
 • Для часу життя, коли вашим дітям буде потрібно готуватися і вступати до ВНЗ (саме вступати, а не визначитися з вибором професії).
 • Для часу життя, коли ви зробите подарунок своїм дітям при досягненні ними 21 року (або іншого віку) у вигляді стартового капіталу, який ви створювали для них раніше.

Такі накопичення – на час, що настане через 10, 15, 20, 30, 40 і більше років, коли ви НЕ перестанете хотіти від життя стільки ж, як зараз, НЕ перестанете хотіти бувати в хороших місцях, їсти смачну здорову їжу, робити покупки і дарувати подарунки дорогим для вас людям, подорожувати і так далі і далі…

Гроші так і залишаться лише інструментом, але достатня кількість грошей (достатня в розумінні кожного), скоріше за все, буде визначати ваші можливості робити перераховане вище.

Додайте до перерахованого вище ваших онуків і дітей (тобто збільшення кількості членів сім’ї і, відповідно, потреб), незмінні процеси в нашому організмі з плином часу, на коригування яких потрібні гроші (скажімо, коли закінчується “гарантійне обслуговування” у нашого організму і ми переходимо на “післягарантійний ремонт”), і безліч інших моментів (в тому числі звичайних побутових), які набагато легше долаються, в тому числі емоційно, з достатньою кількістю грошей.

Тезово про програми довгострокового страхування життя

Це страховий поліс з накопиченням та страхуванням основних ризиків (ризики, без яких не можна укласти такий договір) і додаткових ризиків (обираються за бажанням, індивідуально на кожен рік або більш тривалий період і несуть виключно функцію страхування).

Програма дозволяє накопичити капітал для індивідуальної незалежної пенсії (або інших цілей), щоб можна було отримувати дохід з двох джерел: за програмою довгострокового страхування життя та з Пенсійного фонду (останнє – при постійній сплаті єдиного соціального внеску), а також отримувати страхові виплати при настанні ризиків.

Період дії договорів: від 5-ти, але в більшості випадків від 10-ти років і більше.

За програмою надається страхування життя та накопичення грошей (для індивідуальної незалежної пенсії, для навчання дитини у ВНЗ тощо, для страхування того члена сім’ї, від доходів якого залежить рівень життя інших).

Страхова сума в договорі «По дожиттю» – це той мінімум (називається «гарантована страхова сума»), який отримає клієнт після закінчення терміну дії договору, без врахування додаткового доходу. До гарантованої страхової суми страхові компанії додають додатковий інвестиційний дохід та спеціальний фонд індексації (останнє – якщо клієнт сам сплачує інфляцію, тобто збільшує свій платіж на суму інфляції).

Ця ж гарантована страхова сума страхує людину на випадок смерті та від інших ризиків.

Застрахованим може бути не тільки життя. Можливе страхування на випадок критичних захворювань (рак, інфаркт, інсульт та інші), травматичних ушкоджень, переломів, опіків, госпіталізації, хірургії тощо.

Чим більше закладено ризиків в договір (за кількістю, по страховій сумі), тим менше грошей враховується в накопиченні.

Принцип оплати та “роботи грошей”: оплата раз на рік, або щокварталу, або щопівроку.

Ці ж гроші фахівці страхової компанії інвестують в Україні в доступні і дозволені законом фінансові інструменти (нижче – витяг з Закону України “Про страхування”):

Кошти страхових резервів повинні розміщуватися з урахуванням безпечності, прибутковості, ліквідності, диверсифікованості та мають бути представлені активами таких категорій:

 • грошові кошти на поточному рахунку;
 • банківські вклади (депозити);
 • валютні вкладення згідно з валютою страхування;
 • нерухоме майно;
 • акції, облігації, іпотечні сертифікати;
 • цінні папери, що емітуються державою;
 • права вимоги до перестраховиків;
 • інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України;
 • банківські метали;
 • кредити страхувальникам – фізичним особам, які уклали договори страхування життя, в межах викупної суми на момент видачі кредиту та під заставу викупної суми. У цьому випадку кредит не може бути видано раніше, ніж через один рік після набрання чинності договором страхування, і строком, який перевищує період, залишився до закінчення дії договору страхування;
 • готівку в касі в обсягах лімітів залишків каси, встановлених Національним банком України.

Страхові резерви філій страховиків-нерезидентів повинні бути розміщені на території України.

Валюта договору: гривня, долар США, іноді євро.

Договори в валюті мають свою особливість, тому що зарахування грошей на рахунок відбувається в гривні за курсом НБУ на день перерахування. Таким же чином відбувається і виплата грошей після закінчення терміну дії договору або при настанні страхового випадку.

При додаванні в програму додаткових ризиків (більше, ніж основні), гарантована страхова сума зменшується. Це відображається в договорі / в додаткових угодах / додатках до полісу.

Наприклад:

Варіант 1 (тільки накопичення)

Ризики: закінчення договору, смерть (базові ризики, не можна прибрати)

ГСС (гарантована страхова сума, тобто мінімальний розмір суми без ДІД (додаткового інвестиційного доходу) та СФІ (спеціального фонду індексації)): 100 тис. грн., або вказана в доларах та прирівняна до курсу НБУ.

 

Варіант 2 (накопичення і додаткове страхування)

Ризики: закінчення договору, смерть (базові ризики, не можна прибрати) + ризики отримання травм, госпіталізація, хірургія

ГСС (гарантована страхова сума, тобто мінімальний розмір суми без ДІД (додаткового інвестиційного доходу) та СФІ (спеціального фонду індексації)): 70 тис. грн., або вказана в доларах та прирівняна до курсу НБУ.

 

У 2 варіанті 30 тис. грн. “пішло” на страхування додаткових ризиків, а не на накопичення.

В деяких випадках вигідніше купити окремий договір страхування ризиків, щоб не зменшувати накопичення. Розмір ГСС (гарантованої страхової суми) залежить від кількох факторів: вік клієнта, рід занять та хобі, інше.

Способи отримання грошей при завершенні програми довгострокового страхування життя на вибір

1. Одноразова виплата грошової суми за основними ризиками договору, Додаткового Інвестиційного Доходу і суми Спеціального Фонду Індексації (якщо застосовувалася індексація).

2. Ануїтет:

2.1. Страхова виплата рівними частинами, розмір яких встановлюється одержувачем.

Тобто виплати здійснюються рівними частинами, розмір яких встановлюється одержувачем.

У випадку смерті одержувача до закінчення виплат здійснюється одноразова виплата, розрахована на дату смерті одержувача, в розмірі всіх несплачених майбутніх ануїтетних виплат з урахуванням інвестиційного доходу.

Така виплата буде здійснена особі, яка має право на її отримання відповідно до чинного законодавства.

2.2. Страхова виплата у формі відрахувань протягом періоду, встановленого одержувачем.

Тобто виплати здійснюються рівними частинами, протягом періоду, встановленого одержувачем.

У випадку смерті одержувача до закінчення виплат здійснюється одноразова виплата, розрахована на дату смерті одержувача, в розмірі всіх несплачених майбутніх ануїтетних виплат з урахуванням інвестиційного доходу.

Така виплата буде здійснена особі, яка має право на її отримання відповідно до чинного законодавства.

2.3. Довічна пенсія (Довічний ануїтет)

Одержувач отримуватиме Страхову виплату в формі регулярних сум, які будуть виплачуватися йому до кінця його життя. Розмір пенсії буде вказано у відповідному Додатку до Договору страхування. У разі смерті клієнта виплата пенсії припиняється.

2.4. Довічна пенсія (ануїтет), гарантована на певний термін

Одержувач отримуватиме Страхову виплату в формі регулярних сум, які будуть виплачуватися йому до кінця його життя. Розмір пенсії буде вказано у відповідному Додатку до Договору страхування.

У випадку смерті одержувача до закінчення гарантованого періоду здійснюється одноразова виплата, розрахована на дату смерті одержувача, в розмірі всіх несплачених до дати закінчення гарантованого періоду майбутніх аннуїтетних виплат з урахуванням інвестиційного доходу.

Така виплата буде здійснена особі, яка має право на її отримання відповідно до чинного законодавства.

2.5. Довічна пенсія, яка може бути передана в розмірі 60%

Одержувач отримуватиме належну Страхову виплату в формі довічної пенсії, розмір якої буде вказаний в Додатку до Договору страхування.

У разі смерті одержувача суми в розмірі 60% від ануїтетних виплат будуть виплачуватися також у формі довічної пенсії чоловіку/дружині одержувача.

В період дії програми ви можете скористатися податковою знижкою (тобто зменшити суму податку на доходи фізичних осіб).

Для цього необхідно бути резидентом України з ідентифікаційним номером і отримувати дохід у вигляді офіційної заробітної плати.

Додатково до цього існує правило розрахунку, підтвердження та подання документів для отримання податкової знижки.

Тезово про програми недержавних пенсійних фондів (НПФ)

Програма в НПФ дозволяє накопичити капітал для індивідуальної незалежної пенсії (або інших цілей), щоб можна було отримувати дохід з двох джерел: НПФ та з Пенсійного фонду (останнє – при постійній сплаті єдиного соціального внеску, відповідності віковим критеріям, стажу і т.п.).

Терміни та сума внесення внесків в НПФ – не обмежені.

Внески здійснюються в національній валюті України (гривні).

Ваші внески інвестуються фахівцями, які керують таким НПФом, в депозити, державні облігації, цінні папери компаній та інші доступні фінансові інструменти в Україні.

Гарантованого доходу в програмах НПФ немає.

З виходом на пенсію учасник НПФ отримує виплати у визначені вами терміни, періодичність.

Можна отримати одноразово повну суму своїх накопичень, але існують обмеження по сумі (близько 82 тис. грн.).

В період дії програми ви можете скористатися податковою знижкою (тобто зменшити суму податку на доходи фізичних осіб).

Для цього необхідно бути резидентом України з ідентифікаційним номером і отримувати дохід у вигляді заробітної плати.

Додатково до цього існує правило розрахунку, підтвердження та подання документів для отримання податкової знижки.

Тезово про інвестування в міжнародні пайові фонди через продукти unit-linked

Продукт unit-linked – це мікс інвестування в закордонні пайові фонди і страхування життя на випадок смерті (це базовий ризик, прибрати не можна).

Програма дозволяє накопичити капітал для індивідуальної незалежної пенсії (або інших цілей), щоб можна було отримувати дохід з двох джерел: unit-linked та з Пенсійного фонду (останнє – при постійній сплаті єдиного соціального внеску, відповідності віковим критеріям, стажу і т.п.).

Терміни сплати внесків – від 5 років і більше, сума сплати внесків по unit-linked – від 100 $ на місяць. Валюта: USD, EUR, GBP.

Внески інвестуються у міжнародні пайові фонди під управлінням інвестиційних компаній зі світовими іменами. Гроші інвестуються в облігації, акції, дорогоцінні метали, окремі сектори економіки, певні країни, регіони.

Купувати і ребалансувати свій інвестиційний портфель ви можете через особистий онлайн-кабінет самостійно. У ньому ж ви бачите всі ваші внески та іншу інформацію за рахунком.

Гарантованого доходу в продуктах unit-linked немає.

Деякі програми, на інших умовах, мають фіксовану дохідність, функцію захисту капіталу.

Після завершення програми учасник unit-linked може разово отримати свої накопичення і інвестиційний дохід або продовжити “роботу грошей”, при цьому оформити дебетову картку (яка пов’язана з рахунком) для користування грошима незалежно від країни перебування.

Висновки

Орієнтовно з 2010, і тим більше з 2014 року, українцям для більш ефективного і безпечного накопичення коштів для довгострокових накопичень необхідно серйозно звертати увагу на інфляцію, політичні та економічні ризики, війну, розмір одержуваного доходу, можливості вибору фінансових інструментів для інвестування.

З вищенаведених тез по фінансовим інструментам видно, що одним з найбільш захищених фінансових інструментів є unit-linked (інвестування в міжнародні пайові фонди через продукти unit-linked)

Це не форекс, не піраміда, не хайп, не ф’ючерс, не купівля індивідуальних акцій компаній тощо.

“Робота грошей” та їх накопичення відбувається за такими критеріями:

 1. “Тверда” валюта (USD, EUR, GBP).
 2. Робота компанії, де ви купуєте цей фінансовий продукт, здійснюється по правовій системі Англії.
 3. Фінансові інструменти: акції, облігації в складі пайових інвестиційних фондів.
 4. Інвестування в різних регіонах світу (США, Європа, Азія).
 5. Доступ до різних індустрій інвестування (IT, біотехнології, фармацевтика та ін.).

У той же час, якщо з якихось критеріїв вам не підходить unit-linked, варто серйозно розглянути доступні інструменти для накопичень в нашій країні, оскільки без необхідних накопичень до +/- 55-60 років і більше, нас, жителів України, очікують злидні та супутні їм неприємні моменти.

У довгострокових накопиченнях дуже важливими є всього три фактори:

 1. Ваша дисципліна (відкладати та інвестувати гроші).
 2. Час інвестиції (тривалість роботи грошей).  Малими сумами, але великим періодом часу ви отримаєте більший і більш прогнозований результат.
 3. Відповідні фінансові інструменти і готовність до змін.

Отримати консультацію щодо пенсійних накопичень та обрати відповідний вам фінансовий інструмент можна у нас.

  Підписуйтесь на наші розсилки

  В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


  Recommended Posts