Традиційно в кінці року компанія Vanguard публікує свій економічний прогноз та прогноз для фондових ринків на наступний рік. В цій статті я огляну те, що найбільше цікавить інвесторів, – прогноз для фондових ринків. Також хочу звернути вашу увагу на те, що хоч це прогноз на 2022 рік, але інформацію слід розглядати в довгостроковій перспективі, а не в межах одного року.

Глобальна інфляція

Аналітики Vanguard прогнозують, що інфляція залишиться високою в більшості країн, що обумовлено, з одного боку, високим попитом, а з іншого – зниженням пропозиції через глобальну нестачу робочої сили та ресурсів.

Огляд прогнозу на 2022 рік від Vanguard

Прогноз інфляції від компанії Vanguard. Джерело: Vanguard

Акції: оцінка та прогнозована дохідність

У Vanguard очікують, що дохідності акцій наступного десятиліття будуть нижчими, ніж у попередньому Це пов’язано зі значним зростанням вартості акції під час пандемії, особливо в США, та нижчими темпами економічного зростання.

Американські акції ще не були такими переоціненими з моменту краху у 2000 році, про що свідчить циклічно скоригований коефіцієнт ціни/прибутку (CAPE) Роберта Шиллера для індексу S&P 500. На момент написання статті CAPE складав близько 40, при середньому історичному значенні 20, а перед обвалом фондових ринків у 2000 році його значення було близько 44. Актуальні значення коефіцієнту CAPE можна подивитись тут.

Проте не всі акції США переоцінені. За оцінкою Vanguard, акції компаній США з малою капіталізацією, як і недооцінені акції США (value), мають кращі перспективи зростання у майбутньому (дивіться зображення нижче).

Огляд прогнозу на 2022 рік від Vanguard

Оцінка поточної вартості акцій. Джерело: Vanguard

Водночас Vanguard вірить у високу ймовірність того, що акції розвинутих країн, за винятком США, будуть генерувати інвесторам вищу дохідність, чим акції США, в наступні десятиліття (дивіться зображення нижче).

Що стосується акцій ринків, що розвиваються, то як видно з картинки вище, вони переоцінені. Проте у Vanguard вірять, що інвестори не повинні уникати цих ринків, оскільки переваги диверсифікації залишаються, як і можливості отримати вищу дохідність, чим від акції США, у наступне десятиліття.

Огляд прогнозу на 2022 рік від Vanguard

Прогноз дохідності акцій в наступні 10 років. Джерело: Vanguard

Облігації: оцінка та прогнозована дохідність

Для облігацій низькі процентні ставки означають, що інвестори повинні очікувати нижчої дохідності. Однак той факт, що ставки помірно зросли з 2020 року, означає, що очікувана дохідність облігацій може буде вищою.

На зображенні нижче видно, що з точки зору оцінки поточної вартості краще виглядають облігації із захистом від інфляції (TIPS) та державні облігації США зі строком погашення до 10 років. Аналітики Vanguard очікують, що дохідність 10-річних державних облігацій США буде знаходитись в межах від 1,2 % до 2,2 % в наступні 10 років.

Огляд прогнозу на 2022 рік від Vanguard

Оцінка поточної вартості облігацій. Джерело: Vanguard

 

Щодо TIPS, то у Vanguard зазначають, що перспектива підвищення процентних ставок може знизити їх привабливість з точки зору прибутку порівняно з минулим роком, але цей клас облігацій може бути цінним хеджем інфляції для інвесторів, чутливих до інфляційного ризику.

Vanguard прогнозує, що в наступні 10 років найвищу дохідність для інвесторів будуть генерувати корпоративні облігації не інвестиційного класу та облігації ринків, що розвиваються. Проте висока дохідність означає й високий ризик. Волатильність високодохідних облігацій у два рази вища, чим в державних облігацій США, а дохідність вища лише на один відсоток.

Огляд прогнозу на 2022 рік від Vanguard

Прогноз дохідності облігацій в наступні 10 років. Джерело: Vanguard

Незважаючи на те, що майбутня дохідність облігацій все ще залишається досить низькою, криза COVID-19 підтвердила важливу роль облігацій в портфелях інвесторів.

Оптимальні портфелі від Vanguard на наступні 5 років

У своєму прогнозі Vanguard пропонує три портфелі в залежності від економічних сценаріїв, які відбуватимуться протягом наступних п’яти років:

⦁ Базовий сценарій визначається економічним зростанням вище тренду та інфляцією в межах очікувань.
⦁ Негативний сценарій описує середовище, в якому економічне зростання нижче тренду, а інфляція буде вищою, ніж очікувалось.
⦁ Позитивний сценарій характеризується вищим, ніж очікувалося, економічним зростанням та інфляцією, яка буде нижче очікувань.

Огляд прогнозу на 2022 рік від Vanguard

Оптимальні портфелі від Vanguard на наступні 5 років. Джерело: Vanguard

У всіх сценаріях Vanguard віддає перевагу акціям країн, за винятком США, ніж акціям США, що узгоджується з їхнім прогнозом по очікуваній дохідності цього класу активів. За базовим сценарієм, Vanguard пропонує добре диверсифікований портфель та зазначає, що його слід адаптувати відповідно до очікувань по дохідності різних класів активів. За негативним сценарієм, коли інфляція буде вище, чим очікується, частка акцій в портфелі зменшується до 40 % і збільшується частка короткострокових TIPS та товарних активів для хеджування короткострокового ризику інфляції. За позитивним сценарієм, очікувана дохідність акцій буде вищою, а інфляція нижчою, тому Vanguard рекомендує збільшити частку акцій в портфелі.

Vanguard зазначає, що їхні оцінки та прогнози більш призначені для довгострокових очікувань, аніж короткострокових. Тому інвестори не повинні приймати короткострокових інвестиційних рішень, орієнтуючись на цей прогноз. А побудова портфеля на основі очікувань дохідності різних класів активів має збалансовувати потенційні ризики та дохідності. Такий підхід також означає, що інвестор повинен приймати активну стратегію управління портфелем.

Фото на обкладинці: Rowan Simpson on Unsplash.

    Підписуйтесь на наші розсилки

    В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


    Recommended Posts