Отже, ви вирішили інвестувати. Вітаємо! Незалежно від того, починаєте ви цей шлях на початку вашої кар’єри, на її піку або навіть наближаючись до пенсійного віку – це означає, що ви думаєте про своє фінансове майбутнє. Про те, як можна обережно керувати капіталом так, щоб він працював на вас. Звичайно, чим раніше ви почнете інвестувати власні кошти, тим більший капітал створите.

На перший погляд може здаватися, що інвестування досить складна справа. Проте це не так. У цій статті ми розглянемо 3 простих кроки на шляху до вашої першої інвестиції.

Перший крок. Вибір типу активів для інвестування

Інвестування полягає у вкладенні грошей в певний актив сьогодні, з перспективою отримати їх більше завтра, через рік або десятиліття. На інвестиції впливають різні фактори – такі як час, рівень ризику, інфляція тощо. Вони визначають середню річну дохідність того чи іншого активу.

Кожен тип активів має власні плюси і мінуси, унікальні нюанси, правові традиції, податкові правила та інші суттєві деталі. Загалом, інвестиції можна розділити на декілька основних категорій. Пропонуємо розглянути чотири найпоширеніші види інвестицій: облігації, акції, нерухомість та золото.

Інвестування в облігації

Також вони називаються цінними паперами з фіксованим доходом. Купуючи облігацію, ви знаєте, який прибуток отримаєте. Цей дохід гарантований емітентом облігації. Існує чимало видів цінних паперів з фіксованим доходом. Від депозитних сертифікатів і грошових ринків до корпоративних, муніципальних та державних облігацій.

Облігації випускаються (емітуються) з метою залучити додаткові кошти. Корпорації чи уряд випускають облігації і міняють їх на ваші кошти. При цьому вони обіцяють інвестору певний процентний дохід.

Облігації мають певні характеристики, основні з яких наведено нижче:

 • Номінальна вартість облігації. Це та сума, яку ви отримаєте при погашенні облігації.
 • Ринкова вартість. Це поточна вартість облігації на ринку. Наприклад, облігація з номіналом 1 000 $ може сьогодні коштувати на ринку 980 $.
 • Термін погашення. Облігації випускаються на певний термін, по закінченні якого вони будуть погашені. Терміни погашення переважно знаходяться в межах від одного до 30 років.
 • Дохідність до погашення. Показує, який річний прибуток отримає інвестор, якщо буде тримати облігацію до її погашення.
 • Розмір купону. Це регулярний процентний дохід, який одержує тримач облігації.

Більшість цінних паперів з фіксованим доходом можна придбати через брокерський рахунок або через продукти unit-linked в складі ПІФу чи ETF фонду, а деякі – через банківську установу.

Що таке ПІФи, ETF фонди і в чому різниця між ними, читайте в нашому матеріалі.

Інвестування в акції

Коли йдеться про інвестування в акції, зазвичай маються на увазі звичайні акції, що є синонімом придбання частки у власності чи капіталі якогось бізнесу.

На відміну від облігацій, акції не гарантують інвестору доходу. Вони постійно змінюються в ціні і по ним не має обов’язкових купонних виплат. Проте акції історично були більш популярним класом активів серед інвесторів, оскільки дають можливість отримати більшу дохідність порівняно з іншими.

Щоб зрозуміти різницю в доході акцій і облігацій, ми порівняли два ETF фонди на графіку нижче. SPDR S&P 500 ETF Trust (тікер SPY) – це ETF, який відслідковує індекс S&P 500, в який входять 500 найбільших компаній США. Тобто купуючи даний фонд, ви автоматично інвестуєте в акції цих 500 компаній. Та iShares U.S. Treasury Bond ETF (тікер GOVT) – це ETF, який відслідковує індекс американських казначейських облігацій зі строком погашення більше року.

Куди та як інвестувати свої кошти: 3 простих кроки

Джерело: etf.com

З жовтня 2013 року інвестиції в акції дали сукупний дохід 77,42%, а інвестиції в облігації лише 5,55%. Тобто 10 000 $ інвестовані в акції, сьогодні склали б 17 742 $, а 10 000 $ інвестовані в облігації США – лише 10 555 $. Заради такої різниці варто ризикнути.

Інвестування в акції публічних компаній може відрізнятися залежно від ряду факторів. Наприклад, якщо ви надаєте перевагу великим та стабільним компаніям, вас, імовірно, зацікавлять «блакитні фішки» – акції найбільш великих, ліквідних і надійних компаній зі стабільними показниками одержуваних прибутків і виплачуваних дивідендів. Або компанії, які виплачують стабільно зростаючі дивіденди, чи навіть вартісне інвестування, коли кошти вкладаються в недооцінені акції.

Раніше ми писали про ТОП-10 компаній, які виплачують стабільно зростаючі дивіденди.

З іншого боку, якщо ви надаєте перевагу більш агресивним методам інвестування, зверніть увагу на акції компаній з поганими фундаментальними показниками. Оскільки навіть незначне збільшення їх прибутковості може призвести до непропорційно великого стрибка їхньої ринкової вартості.

Інвестування у нерухомість

Інвестиції у нерухомість чи не такі ж старі, як саме людство. Існує декілька способів заробляти на нерухомості. Будівництво об’єкту з послідуючим продажем його заради отримання прибутку або ж здачею в оренду іншим в обмін на плату.

Несподіваним для багатьох інвесторів може бути те, що нерухомість також може торгуватися як акціонерний капітал. Зазвичай це відбувається через компанії, що спеціалізуються на довірчих інвестиціях у нерухомість (REIT). Наприклад, ви можете інвестувати у готельні REIT і отримувати свою частку доходів від гостей, відвідуючих готелі та курорти, що входять у портфель компанії. Існує багато різних типів REIT: житлові, офісні, складські, спеціалізовані на вторинному житлі й навіть гаражні.

Інвестування в золото

Золото не слід купувати саме по собі в якості окремої інвестиції. Оскільки золото є одним із центральних об’єктів ринкових спекуляцій, ціна на нього може надто сильно і швидко коливатися від верхніх до нижніх значень. Це робить його ризикованим активом для середнього індивідуального інвестора. У довгостроковій перспективі цінність золота не поб’є інфляцію. Але воно є невід’ємною частиною диверсифікованого портфеля – поряд із іншими товарами, такими як нафта, гірничі ресурси та інвестиції в інші активи.

На графіку нижче показана дохідність золота в порівнянні з акціями США за період з жовтня 2013 року. Акції показали дохідність трохи більше 77%, а золото – збитки близько 9%.

Куди та як інвестувати свої кошти: 3 простих кроки

Джерело: etf.com

Чому золото є товаром з унікальним характеристиками? Через його довгу історію в якості першої форми грошей, що згодом обумовило виникнення золотого стандарту, який встановив вартість усіх валют. З цієї причини золото дає відчуття безпеки як джерело грошей, яке за будь-яких обставин матиме цінність.

Ця характеристика золота також пояснює, чому воно не корелюється з іншими активами – такими як акції, облігації чи нафта. Ціна золота не зростає слідом за іншими класами активів. Вона навіть не має зворотніх зв’язків, на кшталт того, що існує між акціями та облігаціями.

Натомість ціна на золото є відображенням багатьох інших настроїв інвесторів. Це ще одна причина, чому золото є необхідною частиною добре диверсифікованого портфелю у сьогоднішньому глобалізованому світі, де більшість класів активів є дуже корельованими.

Другий крок. Визначити, у який спосіб ви хочете придбати обрані активи

Щойно ви визначилися із класами активів, які маєте намір придбати, ваш наступний крок – вирішити, яким способом це зробити. Ви можете інвестувати в індивідуальні акції або придбати одразу пакет акцій через ПІФи чи ETF фонди.

Щоб інвестувати в акції окремих компаній самостійно, вам знадобиться певний рівень знань. Вкладаючи кошти в акції, думайте про них як про ваш власний бізнес. Зосередьте увагу на ціні активу у порівнянні з грошовими потоками, які він генерує та поправкою на ризик. Дізнайтеся, як обчислити вартість підприємства, маржу валового прибутку та операційну рентабельність, і порівняйте їх з показниками інших компаній у тому ж секторі чи галузі. Ознайомтеся з балансовим звітом компанії. Подивіться на фонди з управління активами, які володіють великими частками акцій тієї чи іншої компанії. Також зверніть увагу на інсайдерів, котрі купують чи продають акції компанії, де працюють.

Для інвестування в індивідуальні акції вам можуть стати у пригоді 10 критеріїв для відбору акцій Уоррена Баффета, про які ми писали тут.

Більшість звичайних інвесторів не інвестують безпосередньо у акції, але замість цього здійснюють інвестиції через взаємний фонд (ПІФ) або біржовий фонд (ETF). Вони об’єднують свої гроші з коштами інших людей та купують частки у капіталі декількох компаній за допомогою спільної структури чи юридичної особи.

Деякі заможні інвестори вкладають свої кошти у хедж-фонди. Але більшість індивідуальних інвесторів зупиняють свій вибір на біржових та індексних фондах, які дозволяють купувати диверсифіковані портфелі значно дешевше, ніж вони могли б дозволити самостійно.

Третій крок. Вибір посередника, через якого ви будете інвестувати

Після того як ви визначили спосіб, яким хочете придбати обрані активи, ваша наступна задача – визначити посередника, за допомогою якого ці активи будуть придбані. Це рішення може суттєво вплинути на те, скільки податків буде стягнуто з ваших інвестицій, тому його слід приймати зважено. Серед можливих опцій на вибір є закордонні брокерські рахунки, які підлягають декларуванню та оподаткуванню, чи інвестиційне страхування життя (unit-linked), про яке ми писали раніше в цьому матеріалі.

Якщо ви оберете брокерський рахунок, вам доведеться сплачувати податки, але водночас, немає майже ніяких обмежень у операціях з коштами на цих рахунках. Немає обмежень як на поповнення, так і на зняття коштів з вашого брокерського рахунку. Це максимальна гнучкість, але за неї ви маєте поділитися коштами з державою.

Інвестиції через продукти unit-linked підпадають під спрощене оподаткування. Це означає, що під час інвестування ви не сплачуєте жодних податків. Податки виникають лише в кінці терміну інвестування при виведенні всієї суми. Користуючись таким способом, ви маєте можливість інвестувати і примножувати ті кошти, які мали б вже сплатити у вигляді податків. Грамотне податкове планування – особливо на ранніх стадіях вашого шляху як інвестора – може означати додаткове багатство згодом, завдяки вигідним умовам.

До того ж перевагою інвестування через продукти unit-linked є захист ваших активів, у тому числі від банкрутства фізичної особи. 18 жовтня Верховна Рада України прийняла Кодекс щодо процедур банкрутства, який вводить процедуру банкрутства фізичної особи.  Це значить, що у випадку коли ваші особисті статки пішли у мінус, ви вимушені оголосити банкрутство, і будете відповідати перед банком усім своїм майном, в тому числі активами, які знаходяться на брокерських рахунках. Проте ваші кошти, інвестовані через продукти unit-linked, залишаться недоступними для кредиторів.

  Підписуйтесь на наші розсилки

  В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


  Recommended Posts