Як інвестувати в ETF-фонди? В даній статті я спробував дати максимально ємну відповідь на це питання – від короткого огляду компаній, через які можна інвестувати, до того, як вибирати фонди для придбання. А розпочати необхідно із визначення інвестиційних цілей.

Крок 1. Визначте ціль для інвестування

Мабуть, цей крок багатьом здається неочевидним. Але він дуже важливий. Чому? Тому, що від цілі залежить, в які саме ETF-фонди треба інвестувати і в якому співвідношенні. Крім того, ціль допоможе інвестору відслідковувати, де він був, де знаходиться зараз і куди планує прийти.

Ціль вимірюється певними характеристиками, має бути розумною та раціональною. Стати багатим – це не ціль. 500 000 $ через 20 років – більше схоже на ціль. Але для чого вам 500 000 $? Наприклад, якщо ви хочете отримувати пасивний дохід 2 000 $ протягом 30 років, то швидше за все 500 000 $ вам не вистачить. Тому необхідно або знизити розмір бажаного пасивного доходу, або відкладати більше, або інвестувати більше в ETF-фонди на акції, ніж на облігації і т.д.

Крок 2. Відкрийте брокерський рахунок або програму unit-linked

Для того щоб інвестувати в ETF-фонди, вам знадобиться закордонний брокерський рахунок або програма unit-linked. Відкриття рахунку відбувається онлайн, їхати до іншої країни не потрібно, та й навіть якщо ви приїдете до офісу брокерської чи страхової компанії, навряд чи у вас вийде відкрити рахунок.

На даний момент з українцями працюють і варті уваги американський Interactive Brokers, данський Saxo Bank та міжнародна страхова компанія Investors Trust.

Як інвестувати в ETF-фонди

Interactive Brokers

Один із найбільших американських інтернет-брокерів, який розпочав свою роботу в 1977 році. Власний капітал компанії перевищує 7 млрд. $. У 2019 році визнаний найкращим онлайн-брокером за рейтингом Barron’s уже 9 рік поспіль. Донедавна відкривав рахунки клієнтам з України у Великобританії, а тепер в США. Немає обмежень по мінімальній сумі для відкриття рахунку, але необхідно враховувати витрати на поповнення рахунку та комісії брокера.

Діяльність Interactive Brokers регулюється SEC (комісією з цінних паперів та бірж США) і CFTC (комісією з торгівлі товарними ф’ючерсами США). Кошти та цінні папери інвестора застраховані на 500 тис. $ неприбутковою корпорацією SIPC (корпорація з захисту інвесторів у цінні папери), половина з яких припадає на готівку. Також можна додатково застрахувати готівку на своєму рахунку на 2,5 млн. $ окремою угодою з Interactive Brokers. Тобто сумарна страховка готівки на рахунках клієнтів Interactive Brokers складає 2,75 млн. $.

Мінімальні комісії брокера складають 10 $ на місяць – це плата за обслуговування рахунку. Від неї віднімаються всі інші комісії – наприклад, комісії по угодах при купівлі ETF-фондів. Якщо сума комісій по угодах за місяць перевищує 10 $, то обслуговування рахунку безкоштовне. Це означає, що якщо інвестор уклав 12 угод за місяць з комісією 1 $ за угоду, то плата за місяць становитиме 12 $.

Також у нас на сайті є покрокова інструкція, як відкрити рахунок в InteractiveBrokers.

Як інвестувати в ETF-фонди

Saxo Bank

Данський інвестиційний банк, який обслуговує клієнтів більше ніж у 120 країнах світу, заснований у 1992 році. Рахунки клієнтам із України відкриваються у Данії. Мінімальна сума інвестицій становить 10 000 $.

Діяльність Saxo Bank регулюється DFSA (данським органом фінансового нагляду), також на Данію розповсюджуються Директиви Європейського Союзу про банківську діяльність та інвестиції. Має ліцензії про банківську та інвестиційну діяльність в 12 країнах, в тому числі Великобританії, Сінгапурі, Австралії та Швейцарії. Кошти інвестора застраховані на 100 тис. євро данським фондом гарантування вкладів. У випадку банкрутства Saxo Bank (як і Interactive Brokers) цінні папери інвесторів будуть повернуті, оскільки знаходяться в сторонніх депозитарних установах.

Починаючи з 3 червня 2019 року, Saxo Bank понизив комісії при інвестуванні в ETF-фонди на 33,3 % – з 15 $ за угоду до 10 $. Також потрібно враховувати додаткові комісії за неактивність рахунку в розмірі 100 $, які знімаються щопівроку. Щоб не платити комісію за неактивність, потрібно раз на півроку укладати хоча б одну угоду.

Як інвестувати в ETF-фонди

Investors Trust

Міжнародна страхова компанія, яка дає доступ до світових фондових ринків через інвестиційні продукти unit-linked, заснована в 2002 році на Кайманових островах. Клієнтам із України відкриває рахунки в Пуерто-Ріко (США) або в Лабуані (Малайзія). Мінімальна сума для інвестицій – від 100 $ на місяць для накопичувальних програм і від 10 000 $ для програм із одноразовим внеском.

Компанія Investors Trust Assurance SPC має рейтинг надійності А- (відмінно) від рейтингового агентства A.M. Best. Також вона щорічно проходить аудит в незалежній аудиторській компанії KPMG, яка входить до четвірки найбільших аудиторів у світі. Активи клієнтів відокремлені від активів самої компанії та зберігаються на рахунку в кастодіальному банку (зберігач цінних паперів). Для Investors Trust цю функцію виконують відразу два банки: Bank of America Merill Lynch та Brown Brothers Harriman & Co. Тому у випадку банкрутства компанії Investors Trust клієнтам повернуть 100 % їхніх коштів.

Розмір комісій залежить від типу програми unit-linked, суми, терміну інвестування та дисципліни самого інвестора. Структура комісій складається із полісної плати 7 $ щомісяця, адміністративної комісії та комісії за управління активами. Причому комісії за зміну інвестиційного фонду в портфелі відсутні (до 15 угод на рік). Також в накопичувальних програмах компанія виплачує бонуси за лояльність та робить додаткові нарахування в залежності від інвестованої суми (тут якраз питання дисципліни інвестора). Наведу приклад, щоб був зрозумілим загальний розмір комісійних витрат: для накопичувальної програми із щомісячним внеском 450 $ і терміном інвестування 20 років комісії складуть 0,56 % на рік.

Що потрібно для відкриття рахунку за кордоном

Процедура відкриття інвестиційного рахунку у всіх перелічених вище компаніях схожа. Можуть відрізнятись вимоги до документів та анкетні дані, які потрібно надати при реєстрації рахунку.

Отже, з документів вам знадобиться перша сторінка закордонного паспорту й документ, який підтверджує ваше місце проживання. Interactive Brokers та Saxo Bank в якості документа, який підтверджує місце проживання, влаштує внутрішній паспорт з пропискою або документ, виданий органами місцевого самоврядування з мокрою печаткою. Для Investors Trust такими документами можуть бути рахунок за комунальні послуги з вашим іменем та адресою або виписка з банківського рахунку.

В анкеті вас попросять вказати громадянство, індивідуальний податковий номер, сферу діяльності й місце роботи, розмір наявного капіталу та його походження, типи активів, у які будете інвестувати, рівень ваших інвестиційних знань тощо.

Компанія Investors Trust не працює напряму з клієнтами, тому щоб відкрити рахунок, залиште заявку на цій сторінці.

Якщо з документами все в порядку, процедура відкриття рахунку займе декілька днів, в окремих випадках тиждень-півтора.

Крок 3. Виведіть гроші з України (або іншої країни) на свій інвестиційний рахунок

Отже, рахунок за кордоном відкрито. Тепер потрібно перевести туди кошти для подальшого інвестування в ETF-фонди. Зробити це можна за допомогою SWIFT-переказу.

З 7 лютого 2019 року в Україні запрацював е-ліміт НБУ, який дозволяє перераховувати кожного календарного року до 200 000 євро (або в еквіваленті іншої валюти) за кордон для інвестування. Але для цього потрібні офіційні доходи.

Найзручніше та найшвидше перевести кошти на свій рахунок в Interactive Brokers чи Saxo Bank можна з Privat24. Якщо сума переказу вище 150 тис. грн. або в еквіваленті іншої валюти, то все ж таки доведеться відвідати банк, щоб відкрити поточний рахунок, оскільки з карткового рахунку SWIFT на таку суму оформити не вийде. З документів вам знадобляться реквізити, за якими будете відправляти гроші (їх можна отримати в своєму онлайн-кабінеті на сайті брокера), та довідка про доходи чи податкова декларація. Важливо, щоб сума, вказана у довідці, була більшою за суму переказу. Всі ці документи вам потрібно буде завантажити під час створення SWIFT-платежу в Privat24.

Детальніше про е-ліміт, тарифи й те, як здійснити SWIFT-платіж, можна дізнатись на сайті ПриватБанку.

З інвестиціями через Investors Trust ситуація дещо інша. В накопичувальних програмах можна прив’язати свою банківську картку, і компанія буде автоматично списувати заздалегідь встановлені внески. В даному випадку немає SWIFT-платежу, відповідно, операції проходять не по е-ліміту, тому довідки про походження коштів надавати не потрібно. В програмах з одноразовим внеском переводити кошти необхідно за допомогою SWIFT-платежу, тому така операція проходить по е-ліміту й потребує довідки про походження коштів.

SWIFT-платежі не з України громадянами України на свої інвестиційні рахунки проходять не по е-ліміту та без довідки про підтвердження походження коштів, оскільки кошти уже за кордоном.

Крок 4. Виберіть та придбайте ETF-фонди

Кращим варіантом буде інвестування в декілька ETF-фондів в складі диверсифікованого портфелю з різними класами активів – такими, як акції, облігації та нерухомість. Наприклад, якщо додати до акцій незначну кількість облігацій, знизиться ризик та збільшиться дохідність такого порфелю. Також потрібно пам’ятати про диверсифікацію між різними країнами та секторами економіки. Але розподілення активів в інвестиційному портфелі – це окрема тема для кількох статей. Тому тут я наведу загальні рекомендації щодо вибору ETF-фондів.

В різноманітті ETF-фондів легко заплутатись. Тільки в США їх налічується більше 2 тисяч. Тому для відбору інвестиційних фондів я користуюсь так званими “скрінерами”, або фільтрами ETFs. Це спеціальні сайти, які допомагають знаходити потрібні фонди шляхом встановлення певних критеріїв. Найбільш зручними з безкоштовних, на мою думку, є ETF.com: ETF Screener and Database та ETFdb.com ETF Screener.

На сайті-фільтрі спочатку потрібно вибрати клас активів: акції, облігації чи нерухомість. Потім сегмент: це можуть бути акції компаній з великою капіталізацією, малою або ті, які виплачують дивіденди, тощо. Для облігацій – це довгострокові, короткострокові, казначейські, корпоративні і т.д. Далі країну чи регіон – наприклад, США, Китай, Європа, ринки, що розвиваються, чи розвинені ринки тощо.

На зображенні нижче показаний результат пошуку на сайті ETF.com фондів за трьома критеріями: акції, компанії з великою капіталізацією та країна США. Сайт знайшов 247 ETFs за вказаними критеріями, перші три – ETF-фонди на індекс S&P 500.

Як інвестувати в ETF-фонди

Результат пошуку ETF-фондів на сайті ETF.com

На що звернути увагу при виборі ETF-фонду?

 1. На компанію, яка випускає та управляє біржовими фондами. Це мають бути компанії зі світовими іменами та успішною історією роботи. Наприклад, State Street Global Advisors, Vanguard, Blackrock з брендом iShares, Invesco та інші.
 2. Розмір комісій (Expense Ratio), які інвестор щорічно платить управляючій компанії. Чим нижче комісії, тим більший дохід отримає інвестор. Прийнятний розмір комісії має бути нижче 0,5 % на рік.
 3. Ринкова капіталізація ETF-фонду або активи під управлінням (AUM – Assets Under Management). Перевагу варто віддавати фондам з капіталізацією вище 500 млн. $.
 4. Історичну дохідність фонду та те, якою вона була в періоди спадів на фондових ринках. Звичайно, немає гарантії, що історична дохідність повториться в майбутньому, проте це дасть розуміння про поведінку одного активу в порівнянні з іншим.
 5. Чи виплачує фонд дивіденди (Distribution Yield), і який їх розмір.

Через компанію Investors Trust доступні для інвестування тільки ETF-фонди iShares. Проте є широкий вибір взаємних фондів відомих світових компаній – таких, як Morgan Stanley, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton та інші. Повний список фондів можна подивитись на сайті компанії.

Вибір того чи іншого ETF-фонду, а також їхня пропорція в портфелі інвестора залежить від його цілей, горизонту інвестування, відношення до ризику і ще багатьох факторів. Для правильного інвестування в біржові інвестиційні фонди необхідно розробити особистий фінансово-інвестиційний план, в якому будуть прописані цілі, скільки потрібно інвестувати та куди, щоб їх досягти.

Процедура купівлі ETF-фонд проста. Для цього необхідно зайти в онлайн-кабінет чи платформу брокера, через форму пошуку знайти потрібний фонд, вибрати кількість акцій і відправити ордер на купівлю. Після цього у вікні “Позиції” з’явиться щойно придбаний біржовий фонд.

Що далі?

Пам’ятаєте, я писав про цілі на початку статті? Так от, наступні дії залежать саме від них. Точніше, від плану з їх досягнення.

Можливо, вам потрібно регулярно поповнювати свій інвестиційний рахунок в однакові проміжки часу й докуповувати акції обраних ETF-фондів незважаючи на те, падають фондові ринки чи ні.

Можливо, ви інвестували відразу достатню суму для реалізації цілей, і тепер достатньо робити регулярні ребалансування портфелю.

Можливо, потрібно замінити один фонд іншим чи збільшити або зменшити долю того чи іншого класу активів по мірі наближення до реалізації фінансової цілі тощо.

Фото на обкладинці: Jantine Doornbos / Unsplash

  Підписуйтесь на наші розсилки

  В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


  Recommended Posts