При плануванні виходу на пенсію легко схибити.

Розпочніть з чітко визначених цілей та переглядайте їх не рідше одного разу на рік

Чим ближче ви до пенсійного віку, тим частіше вам варто думати про свою загальну стратегію виходу на пенсію. Ерні Зелінські у своїй статті «Як піти на дику, щасливу і вільну» говорить, що постановка цілей виходу на пенсію виходить далеко за межі управління вашими фінансами. Успішне планування цього періоду вимагає гнучкості та має охоплювати всі сфери вашого способу життя: те, де ви живете і куди подорожуєте, як проводите свій день і які у вас вимоги до доходів.

Прагніть отримувати емоційне задоволення від роботи

Отже, якщо ви вийшли на пенсію і вам хочеться працювати, виберіть те, що вам подобається, й отримуйте емоційне задоволення від цієї діяльності. Це може бути робота з благодійності, хобі, участь у сімейних справах тощо. Такі «робочі місця» можуть і не приносити фінансової винагороди. Але справа не в цьому: багато людей отримують емоційне задоволення і відчуття самоцінності від роботи.

Не припиняйте вчитися і пізнавати нове протягом усього життя

Сучасний технологічний світ вимагає готовності вчитися й адаптуватися. Наприклад, більшість медиків погодилася б, що від 20 % до 30 % медичних знань застаріють через три роки. Підтримання актуальності власних знань в технологіях і медицині, безумовно, сприятиме успіху у роботі після виходу на пенсію.

Не забувайте про планування особистого бюджету

Бюджетування — це більше, ніж установка максимальної кількості витрат на основі заздалегідь підготовленого відсотка. Часто ми досліджуємо, що клієнт витрачає насправді (а не те, як він це бачить), адже нерідкі випадки, коли люди значно недооцінюють свої витрати на несуттєві, здавалося б, речі. Які витрати на мобільний зв’язок? Кабельне телебачення? Продовольчі товари? А купівля кави поза домом?! Ми рекомендуємо клієнтам розглядати такі платежі як повторювані, і їх вартість складає, відповідно, не 600 гривень на місяць, а 7200 гривень на рік. Велика різниця, чи не так?

У той час як багато консультантів припускають, що клієнту потрібно дві третини нинішньої зарплати, щоб жити комфортно на пенсії, наш досвід показує, що йому  може знадобитися від 50 % до 150 %. Це великий діапазон. Тільки коли ми визначимо ваші цілі й витрати, які їх супроводжують, стане можливим помістити точну суму «витрат» і «доходів» у пенсійний портфель. Навіть найкращий бюджет, який тільки може бути створений, повинен бути гнучким. Надзвичайні ситуації, як і, на жаль, проблеми із здоров’ям, іноді трапляються. Для позитивних і негативних обставин бюджети можуть і будуть розширюватися і скорочуватися. Внесіть непередбачувані витрати в свій бюджет й у план доходу для успішного виходу на пенсію.

Створюйте, по можливості, кілька джерел доходу для пенсійних накопичень

Дохід на пенсію може надходити з багатьох джерел. Це може бути соціальне забезпечення, державні пенсії, рахунки в недержавних пенсійних фондах (НПФ), інвестиційне страхування життя (unit-linked), дивіденди по вкладах, накопичувальне страхування життя або навіть заробіток від поточної діяльності на пенсії.

Інвестуйте протягом всього життя

Ідея про те, що ваш інвестиційний портфель ніколи не зміниться, як і про те, що ваш бюджет буде статичним протягом років на пенсії, застаріла. Ми живемо в світі масових руйнувань і змін. Кілька років тому інвестори дотримувалися правила, при якому кількість консервативних активів відповідало б їх віку, тобто якщо вам 30 років, то у вашому портфелі має бути 30 % облігацій та 70 % акцій. Зі збільшенням віку кількість облігацій в портфелі інвестора росла. Сьогоднішній світ не допускає такої простоти думки.

Ця філософія створила розподіл активів для інвесторів, які значно залежали від інструментів з фіксованим доходом. Ризик по сьогоднішніх інструментах із фіксованою дохідністю значно менш передбачуваний. При створенні доходу в портфелі інвестори повинні вивчити безліч різних джерел доходу. Чи настав час для джерел з фіксованим або змінним рівнем доходу? Чи є нерухомість належним активом для отримання доходу? Чи можуть альтернативні інвестиції створювати достатній потік доходу? Якщо знайти відповіді на ці питання, потік доходів для виходу на пенсію може стати багатогранним і гнучким.

Успішність виходу на пенсію приносить гнучкість. Гнучкість цілей. Гнучкість потоків доходів. Гнучкість витрат. Гнучкість пенсійних інвестицій. Гнучкість загального плану. Отже, коли ви розробляєте свій пенсійний план, приділіть час гнучкості: це допоможе забезпечити спокій і призвести до більш успішного виходу на пенсію.

    Підписуйтесь на наші розсилки

    В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


    Recommended Posts