Фінансове планування охоплює широкий спектр тем, включаючи бюджетування, витрати, борги, заощадження, вихід на пенсію, страхування та багато інших. Розуміння того, як ці теми взаємодіють та пов’язані між собою, може допомогти у створенні міцного фінансового підґрунтя для вас та вашої родини.

Бюджетування

На самому базовому рівні особистих фінансів ви маєте розуміти необхідність та значимість бюджету. Бюджет або план витрат – це дорожня карта, яка ілюструє, що робити з вашими грішми щомісяця. Якщо простіше, в бюджеті відображаються ваші прибутки та витрати. Створення детального письмового бюджету дозволяє щоденно приймати більш розумні та зважені рішення щодо використання ваших фінансів. Коли ви стикаєтесь із витрачанням коштів на щось, план витрат вимагає зупинитися і обдумати покупку.

Формуючи бюджет, у вас є чітке уявлення про те, скільки грошей ви маєте, скільки витрачаєте та скільки у вас залишається. В ідеалі, щомісяця у вас має бути надлишок. Його ви можете використати для заощаджень на пенсію або створити резервний фонд, погасити борг чи витратити на інші цілі.

Зменшення витрат

Після того як ви успішно створили основний бюджет, ви можете краще зрозуміти, звідки надходять кошти і де ви можете скоротити витрати. Для багатьох людей потрібно глибше проаналізувати свої витрати, аби визначити які з них можна зменшити для вивільнення грошей на свої фінансові цілі. Для когось це може бути просто, оскільки надмірні витрати очевидні й від них можна без зусиль відмовитися.

Наприклад, замість поїздки автомобілем на роботу, ви можете скористатися громадським транспортом. Або встановити двозонний лічильник, і вмикати бойлер і пральну машину вночі. Значні скорочення можуть бути завдяки реструктуризації або частковому погашенню ваших кредитів, відмові від дорогих поїздок за кордон тощо.

Погашення боргів

Навіть після створення надійного бюджету та скорочення непотрібних витрат, у вас ще може лишитись довготерміновий борг, якого потрібно позбутися. Використання кредиту та певних боргів – це не обов’язково погано. Але коли ви вчасно не виплачуєте нараховані відсотки або берете більший кредит, ніж можете собі дозволити, у вас можуть виникнути труднощі. Погашення боргу ускладнюється, коли ви стикаєтесь з високою процентною ставкою по кредитам та кредитним карткам.

Один із найважливіших кроків для погашення заборгованості – платити більше, ніж мінімальний щомісячний платіж. Навіть скромний борг по кредитній карті ви можете виплачувати тривалий час, якщо просто сплачуєте мінімальну суму по нарахованим відсоткам. Це може в кінцевому підсумку коштувати вам тисячі гривень, які можна використати для реалізації важливих фінансових цілей.

Збереження на пенсію

Багато людей думають, що у них недостатньо грошей для заощаджень на пенсію. Однак зволікання можуть дорого коштувати, оскільки ви втрачаєте неймовірну силу складних відсотків.

Наприклад, ви маєте намір отримувати 1000 $ пенсії з 60 до 80 років. Якщо ви почали робити заощадження в 30 років, то щоб досягти цілі потрібно відкладати 180 $ щомісяця. А якщо в 50 років – 950 $. Отже, чим раніше ви розпочнете створювати пенсійні накопичення, тим менші суми знадобляться.

Пенсійні накопичення повинні стати пріоритетом, а не запізнілою думкою. Не варто у цьому питанні покладатись на державу, ліпше самостійно їх створювати. Для цього можна скористатися недержавними пенсійними фондами, де немає обмежень по мінімальним внескам та їхній періодичності; накопичувальним страхуванням життя з мінімальними внесками від 4000 грн на рік з додатковим покриттям окремих ризиків по здоров’ю; або інвестиційним страхуванням unit-linked з мінімальними внесками 100 $ щомісяця з можливістю широко диверсифікувати свій портфель як по валютам так і різним класам активів.

Якщо ви досі не заощаджуєте на пенсію, перегляньте свій бюджет, щоб включити до нього і створення пенсійних накопичень.

Страхування

Ви створили бюджет, скоротили витрати, позбулися заборгованості та почали заощаджувати на пенсію – ви все зробили, чи не так? Довгий шлях позаду, але є ще один важливий аспект ваших фінансів, який варто враховувати – страхування.

Ви наполегливо працювали над створенням міцної фінансової основи для вас та вашої родини, тому її потрібно захистити. Нещасні випадки та катастрофи можуть трапитись і трапляються. Якщо ви не застраховані належним чином, це може завдати вам значної фінансової шкоди. Потрібна страховка, яка захищає ваше життя, здатність заробляти і мати дах над головою. Страхування життя, страхування від інвалідності, страхування від критичних захворювань та страхування майна можуть допомогти з цими сценаріями.

У вас може виникнути питання щодо того, який тип страхування життя потрібен? Існують поліси, які пропонують захист на певний проміжок часу. Постійна страховка – строком дії на все життя. А деякі поліси пропонують переваги накопичення або покриття від нещасних випадків та хвороб. Важливо визначитися, який із полісів найбільш відповідає вашим потребам та цілям.

Закладіть міцне фінансове підґрунтя для себе та своєї родини разом із особистим фінансовим планом.

    Підписуйтесь на наші розсилки

    В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


    Recommended Posts