Чи готові ви діяти за планом наступного разу, коли фондовий ринок обвалиться? У цій статті ми поділимось переліком критеріїв для інвестицій Уоррена Баффета, коли ринок здається ведмедям (коли продавців більше ніж покупців) – його так звані 10 точок світла.

Баффет завжди готовий до різних сценаріїв розвитку подій на фондових ринках:

  • Він має практичні знання про кількасот компаній з конкурентними перевагами.
  • У нього є план дій, який описує, що він зробить коли всі панікують.

Далі, він працює через процес відбору, використовуючи наступні 10 критеріїв.

1. Прибуток на акціонерний капітал (Return on Equity – ROE)

Також відомий під назвою балансова вартість, цей показник визначається як “сукупні активи компанії за мінусом загальних пасивів”. Це значення можна знайти, переглянувши щоквартальний або щорічний баланс підприємства. В 2002 році автори The New Buffettology заявили, що річний дохід від акціонерного капіталу становив в середньому 12% протягом попередніх 50 років. Баффет буде шукати прибуток вище цього середнього значення та розраховує знайти його серед компаній, які мають значні конкурентні переваги.

2. Прибуток на інвестований капітал (Return on invested capital – ROIC)

Цей показник відрізняється від прибутку на акціонерний капітал, оскільки включає неакціонерні джерела капіталу, в тому числі борг. Прибуток на акціонерний капітал може бути оманливим через викуп акцій та інші фактори. Наприклад, протягом одного десятирічного періоду компанія General Motors генерувала середній прибуток на капітал 27,2%, але загальна прибутковість капіталу становила в середньому 9,5%. Аби переконатися, що він не вводить себе в оману, Баффетт хоче послідовно забезпечити високий рівень прибутковості як на акціонерному, так і на інвестованому капіталі.

3. Історичні прибутки

Баффет прагне володіти бізнесом, який демонструє стійку прибутковість та узгодженість, що є хорошим показником довговічності. Історичні невідповідності в динаміці прибутковості показують, що керівництво може не виконувати роботу належним чином. Інвестори, які мають на меті придбати акції, такі як Баффет, повинні знайти акції з довговічною конкурентною перевагою, а також сильними, послідовними та зростаючими доходами.

4. Борги

Уоррен виявив, що компанія, яка має довготривалу конкурентну перевагу, генерує багато готівки і має незначні борги або взагалі не має в них потреби. З іншого боку, компаніям у конкурентоспроможному бізнесі часто доводиться оновлювати свої виробничі потужності та обладнання або розробляти нові продукти, щоб попередити конкуренцію. При цьому необхідно мати чимало довгострокових боргів для фінансування вдосконалення та диверсифікації продукції. Він згортає це правило, коли мова йде про фінансові компанії і коли борг використовується для покупки іншої компанії за справедливою ціною.

5. Продукти та послуги

Баффет вважає необхідним, щоб бізнес мав власний бренд або ключову послугу, від якої залежать люди. Наприклад, чи зможуть магазини, що продають цей товар, втрачати продажі, якщо вони не мають цього бренду? Додатковий тест на міцну конкурентну перевагу – це визначити, чи купують його повторно споживачі? Класичним прикладом, звичайно, є відкриття Кінга Жилетта: він може продавати бритви зі знижкою, а заробляти значні суми на повторних продажах лез до них.

6. Профспілки

Хоча зараз профспілки постійно програють (крім державних службовців), вони були широко розповсюджені протягом більшої частини кар’єри Баффета. Особливо це притаманно компаніям, які вклали значні кошти у капітальне обладнання та мають високі фіксовані витрати (наприклад, авіакомпанії). Рідко ви знайдете компанію з довготривалою конкурентоспроможною перевагою з профспілками. Відсутність профспілок відображає здатність компаній з такими перевагами виплачувати вищу зарплату та протистояти страйкам, якщо вони трапляються.

7. Ціноутворення, низький попит та інфляція

Низький попит або перевиробництво можуть змусити конкурентоспроможну компанію знижувати ціни, а вартість виробництва може перевищити ринкову ціну продукту. Знову ж таки, галузь авіації стала прикладом. Аналогічним чином компанія потребує свободи, щоб відповідати темпам інфляції (що було хронічною проблемою протягом більшої частини другої половини ХХ століття).

8. Операційні витрати

Це сума нерозподіленого прибутку, необхідного для підтримки операцій. Гроші, що використовуються для оперативного обслуговування, не доступні акціонерам або реінвестиції для майбутніх доходів. Наприклад H&R Block, яка мала довготривалі конкурентні переваги, за період з 1989 по 1999 роки заробила 17,14 $ на акцію. З цієї суми 9,34 $ виплатили акціонерам у вигляді дивідендів, залишивши 7,80 $ на акцію для збільшення капіталу компанії. За той самий час H&R Block змогла збільшити прибуток на акцію з 1,16 $ до 2,56 $, або більш ніж у два рази.

9. Викуп компанією власних акцій

Баффет також очікує, що компанія з довготривалою конкурентною перевагою матиме давню історію викупу акцій. Це вказує на те, що у компанії вдосталь готівки. З іншого боку, конкурентоспроможні підприємства рідко викуповують акції та часто випускають нові, тим самим розбавляючи акції між наявними акціонерами. Коли Баффетт бере велику частку в компанії, як він зазвичай це робить, він рекомендує раді директорів збільшити свої програми викупу акцій. Коли вони це роблять, то зменшують кількість випущених акцій. Це означає, що він фактично збільшує свою частку власності, не інвестуючи більше.

10. Зростання ринкової вартості

Баффет показав, що може діяти відповідно до своїх переконань. Berkshire Hathaway мала балансову вартість 975 $ на акцію в 1983 році. До 2001 року вона зросла близько до 40 тисяч доларів на акцію, що трохи перевищило 4000%. Водночас ціна акції збільшилася з близько 1000 $ до 68000 $, що означає велику перемогу за будь-яких умов (у вересні 2018 року акції торгувались на рівні 332000 $ за штуку). Уоррен вважає: якщо ви можете придбати компанію з довговічною конкурентною перевагою за справедливою ціною, нерозподілений прибуток бізнесу буде постійно збільшувати його базову вартість. І ринок постійно збільшуватиме ціну на акції компанії.

Перший крок до інвестування, як це робить Бафетт – підготувати ваш список акцій, а потім виконати 10 перелічених вище кроків. Все, що вражає у всьому цьому – це простота. Немає секретів, ніяких спеціальних формул і жодної магії – просто методична робота з пошуком та відбиранням акцій для інвестування, а також дисципліна.

    Підписуйтесь на наші розсилки

    В розсилках ми ділимось своїм досвідом, практичними кейсами та цікавими статтями у сфері особистих фінансів,страхування та інвестицій


    Recommended Posts